Zyrtec ve Benadryl: Farklılıklar, benzerlikler ve hangisi sizin için daha iyi?

İlaçlara genel bakış ve temel farklılıklar | Tedavi edilen koşullar | Etki | Sigorta kapsamı ve maliyet karşılaştırması | Yan etkiler | İlaç etkileşimleri | Uyarılar | SSS
Hapşırma, gözlerin akması, her yerde kaşıntı hissi - bunlar sizi mutsuz hissettirebilecek tipik alerji belirtileridir. Alerji semptomlarından muzdaripseniz, yalnız değilsiniz. Bitmiş 50 milyon Amerikalı yıl boyunca alerji yaşayın. Alerjiler, her yıl kronik hastalıkların altıncı önde gelen nedenidir.
Alerjinin tedavisi yoktur, ancak yerel eczanenizi ziyaret ettiğinizde şüphesiz bol miktarda alerji ilacı göreceksiniz. Zyrtec ve Benadryl, alerji semptomlarını hafifletmek için kullanılan iki popüler reçetesiz (OTC) ilaçtır. Her iki ilaç da Amerika Birleşik Devletleri Gıda ve İlaç Dairesi (FDA) tarafından onaylanmıştır.
Zyrtec ve Benadryl, antihistaminikler veya H1 reseptör blokerleri. Histamini bloke ederek çalışırlar. Histamin, vücudunuzun alerjik reaksiyon sırasında yaptığı ve sinir bozucu semptomlara neden olan bir maddedir. Zyrtec ve Benadryl histamini bloke ederek alerji semptomlarını hafifletmeye yardımcı olur.
Benadryl (difenhidramin) birinci nesil bir antihistamindir. Birinci nesil antihistaminikler daha fazla sedasyon ve uyuşukluğa neden olma eğilimindedir ve koordinasyonu ve sürüşü bozabilir. Zyrtec (setirizin), ikinci nesil bir antihistamindir. Zyrtec (Zyrtec ayrıntıları) yine de uyuşukluğa ve diğer yan etkilere neden olabilse de, ilaç genel olarak daha az uyuşukluğa ve daha az yan etkiye neden olma eğilimindedir ve makine kullanmanız veya kullanmanız gerektiğinde daha güvenlidir.
Zyrtec ve Benadryl arasındaki temel farklar nelerdir?
Zyrtec ve Benadryl, sırasıyla setirizin ve difenhidraminin marka isimleridir. Zyrtec ve Benadryl, histamin reseptörlerini bloke eden ve alerji rahatlaması sağlayan antihistaminiklerdir. Her iki ürün de marka ve jenerik olarak ve birden çok yaşa ve hasta tercihlerine uyacak şekilde çeşitli formülasyonlarda mevcuttur.
Zyrtec ve Benadryl arasındaki temel farklar | ||
---|---|---|
Zyrtec | Benadril | |
İlaç sınıfı | Antihistamin (H1 reseptör bloker) | Antihistamin (H1 reseptör bloker) |
Marka / genel durum | Marka ve jenerik | Marka ve jenerik |
Genel isim nedir | Setirizin hidroklorür | Difenhidramin hidroklorür |
İlaç hangi formlarda gelir? | Tablet, şurup, çiğneme tableti, çözücü tablet, sıvı jeller Ayrıca Zyrtec-D olarak (antihistamin + dekonjestan: setirizin / psödoefedrin) | Kapsüller, çiğneme tableti, krem, jel kapak, sıvı, sıvı jeller, enjeksiyon, sprey, çubuk Benadryl-D, Benadryl Allergy Plus Congestion gibi kombinasyon ürünlerinde de mevcuttur |
Standart doz nedir? | Yetişkinler: Gerektiğinde günde bir kez ağızdan 10 mg Çocuklar: yaşa göre değişir. Paket talimatlarını izleyin veya bir çocuk doktoruna danışın | Yetişkinler: Gerektiği gibi her 4 ila 6 saatte bir ağızdan 25 ila 50 mg Çocuklar: yaşa göre değişir. Paket talimatlarını izleyin veya bir çocuk doktoruna danışın |
Tipik tedavi ne kadar sürer? | Değişir | Değişir |
İlacı tipik olarak kim kullanır? | Çocuklar ve yetişkinler | Çocuklar ve yetişkinler |
Zyrtec ve Benadryl tarafından tedavi edilen koşullar
Ne zaman FDA onayladı 1995'te reçeteli bir ürün olarak Zyrtec'in üç endikasyonu vardı: Mevsimsel alerjik rinit, çok yıllık alerjik rinit veya kronik ürtikeri tedavi etmek. Zyrtec 2007'den beri tezgahta satılmaktadır. Bu endikasyonlar hala geçerli olmakla birlikte, paketleme bilgileri Zyrtec'in burun akıntısı, hapşırma, sulu veya kaşıntılı gözler ve saman nezlesi veya diğer solunum alerjileri.
Benadryl’in ambalaj bilgileri, ilacın alerji semptomlarının (burun akıntısı, hapşırma saman nezlesi veya diğer alerjilerin neden olduğu kaşıntılı veya sulu gözler, burun ve boğazda kaşıntı). Benadryl ayrıca burun akıntısı ve soğuk algınlığından hapşırma tedavisinde de kullanılır.
Durum | Zyrtec | Benadril |
Mevsimsel alerjik rinit | Evet | Evet |
Çok yıllık alerjik rinit | Evet | Evet |
Kronik ürtiker (kurdeşen / kaşıntılı deri) | Evet | Etiket kapalı |
Saman nezlesi, alerji veya soğuk algınlığı nedeniyle semptomların geçici olarak hafifletilmesi | Evet | Evet |
Zyrtec veya Benadryl daha mı etkili?
Zyrtec ve Benadryl'in oral formlarını karşılaştıran çok az veri vardır. Bir çalışma gıda alerjileri için iki ilacı karşılaştırdı. Çalışma, Zyrtec'in Benadryl'in etkinliğine benzer olduğu ve çalışmaya başlaması için aynı süreyi harcadığı sonucuna vardı. Zyrtec ayrıca daha uzun bir etki süresine sahipti (daha uzun sürdü).
KİME literatür incelemesi Benadryl'in sedatif olmayan antihistaminiklere kıyasla, tüm antihistaminiklerin benzer şekilde etkili olduğu, ancak Zyrtec gibi daha yeni antihistaminiklerin daha az sedasyona neden olduğu sonucuna vardı.
Kanada Alerji ve Klinik İmmünoloji Derneği (CSACI) tavsiye eder Zyrtec gibi daha yeni antihistaminikler, Benadryl gibi eski antihistaminikler lehine kullanılabilir. CSACI, yeni antihistaminiklerin daha güvenli, daha az yatıştırıcı ve daha etkili olduğunu söylüyor. Benadryl'in sedasyon, zayıf uyku ve motor bozukluk gibi önemli yan etkilerle ilişkili olduğunu, potansiyel olarak kazalara ve ölüme yol açtığını ve yalnızca son çare olarak kullanılması gerektiğini belirtiyorlar.
Hem Zyrtec hem de Benadryl OTC olduğundan, sizin için en etkili ilaç, en az yan etkiye neden olurken hangi ilacın semptomlarınıza yardımcı olduğunu görmek için deneme yanılma yoluyla belirlenebilir. Sağlık uzmanınız size ürün seçimi konusunda da rehberlik edebilir.
Zyrtec ile Benadryl'in kapsam ve maliyet karşılaştırması
Tezgahta satıldıkları için, Zyrtec ve Benadryl genellikle sigorta kapsamında değildir veya Medicare Kısım D veya Advantage planları. Bazı istisnalar geçerli olabilir.
10 mg setirizin (jenerik Zyrtec) içeren 30 tabletlik bir kutu yaklaşık 12 dolardır. Bir SingleCare kartı, doktor reçeteniz varsa fiyatı yaklaşık 5 $ 'a düşürebilir.
25 mg difenhidramin (jenerik Benadryl) içeren 24 tabletlik bir kutu yaklaşık 9 dolardır. Bir doktordan reçeteniz varsa, bir SingleCare kartı maliyeti yaklaşık 4 $ 'a düşürebilir.
SingleCare reçeteleri indirim kartını alın
Zyrtec | Benadril | |
Genellikle sigorta kapsamında mı? | Değil | Değil |
Tipik olarak Medicare Bölüm D kapsamında mı? | Değil | Değil |
Standart doz | 30, 10 mg tabletler | 24, 25 mg tabletler |
Tipik Medicare ödemesi | Yok | Yok |
SingleCare maliyeti | 5 ABD doları | 4 dolar |
Zyrtec ve Benadryl'in ortak yan etkileri
Zyrtec ve Benadryl'in benzer yan etkileri vardır. En yaygın yan etkiler uyku hali veya uyuşukluk, yorgunluk, ağız kuruluğu, baş dönmesi ve baş ağrısıdır.
Bu, yan etkilerin tam listesi değildir. Diğer olumsuz etkiler ortaya çıkabilir. Profesyonel tıbbi tavsiye için sağlık uzmanınıza danışın.
Zyrtec | Benadril | |||
Yan etki | Uygulanabilir mi? | Sıklık | Uygulanabilir mi? | Sıklık |
Uyku hali (aşırı uyku hali) veya uyuşukluk | Evet | % 13.7 | Evet | % 22 |
Yorgunluk | Evet | % 5,9 | Evet | % rapor edilmemiş |
Kuru ağız | Evet | % 5 | Evet | % 5 |
Baş dönmesi | Evet | iki% | Evet | % 2,5 |
Baş ağrısı | Evet | >% 2 | Evet | % 2,5 |
Mide bulantısı | Evet | >% 2 | Değil | - |
Kaynak: FDA Etiketi (Zyrtec) , Reçete Yazanların Dijital Referansı (Benadryl)
Zyrtec ve Benadryl'in ilaç etkileşimleri
Zyrtec veya Benadryl'i ilave solunum ve / veya merkezi sinir sistemi etkileri nedeniyle alkol veya sakinleştirici ilaçlarla birlikte almamalısınız. Kombinasyon yavaş nefes almanın yanı sıra aşırı baş dönmesine, uyuşukluğa ve psikomotor bozukluğa neden olabilir. Benadryl ayrıca ülseratif lezyon riski nedeniyle potasyum ürünleri ile katı dozaj formlarında alınmamalıdır.
Bu tablo, ilaç etkileşimlerinin tam listesi değildir. Diğer ilaç etkileşimleri meydana gelebilir. İlaç etkileşimlerinin tam listesi için sağlık uzmanınıza danışın.
Uyuşturucu madde | İlaç sınıfı | Zyrtec ile etkileşime giriyor | Benadryl ile etkileşime giriyor |
Alkol | Alkol | Evet | Evet |
Karbamazepin Divalproex sodyum Gabapentin Lamotrigine Levetirasetam Fenobarbital Fenitoin Pregabalin Topiramat | Antikonvülzanlar | Evet | Evet |
Aripiprazol Olanzapin Ketiapin Risperidon Ziprasidon | Antipsikotikler | Evet | Evet |
Amitriptilin Sitalopram Desvenlafaksin Duloksetin Escitalopram Fluoksetin Fluvoksamin Nortriptilin Paroksetin Fenelzin Rasagilin Sertralin Tranilsipromin Venlafaksin | Antidepresanlar | Evet | Evet |
Kodein Hidrokodon Meperidin Metadon Morfin Oksikodon Tramadol | Opioid ağrı kesiciler | Evet | Evet |
Alprazolam Klonazepam Diazepam Lorazepam Temazepam | Benzodiazepinler | Evet | Evet |
Baklofen Carisoprodol Siklobenzaprin Metaksalon | Kas gevşeticiler | Evet | Evet |
Potasyum (katı dozaj formları) | Potasyum | Değil | Evet |
Zyrtec ve Benadryl'in Uyarıları
- Her iki ürüne de alerjik reaksiyon gösterdiyseniz Zyrtec veya Benadryl kullanmayın.
- Hidroksizin adı verilen bir antihistamine alerjik reaksiyonunuz olduysa Zyrtec'i kullanmayın.
- Karaciğer veya böbrek problemleriniz varsa Zyrtec veya Benadryl kullanmadan önce sağlık uzmanınıza danışın.
- Herhangi bir sakinleştirici ilaç kullanıyorsanız Zyrtec veya Benadryl kullanmadan önce sağlık uzmanınıza danışın.
- Zyrtec veya Benadryl uyuşukluğa neden olabilir.
- Alkolden uzak durun.
- Alkol veya yatıştırıcı ilaçlar uyuşukluğu artırabilir.
- İlacın sizi nasıl etkilediğini bilene kadar araç veya makine kullanırken dikkatli olun.
- Zyrtec veya Benadryl kullanmayı bırakın ve kurdeşen gibi alerjik bir reaksiyonunuz varsa doktorunuza başvurun. Şiddetli anafilaksiniz varsa (nefes almada güçlük, dudaklarda, dilde veya boğazda şişme) acil tıbbi yardım alın.
- Çocukların erişemeyeceği yerlerde saklayın.
- Hamileyseniz veya emziriyorsanız Zyrtec veya Benadryl kullanmadan önce sağlık uzmanınıza danışın.
Benadryl'in ek uyarıları:
- Bir çocuğu uyutmak için Benadryl kullanmayın.
- Benadryl'i difenhidramin içeren başka herhangi bir ürünle (uyku ürünleri, soğuk / alerji kombinasyonu ilaçları veya topikal kremler dahil) kullanmayın.
- Glokom, genişlemiş prostat / idrar yapma sorunu veya amfizem veya kronik bronşit gibi solunum probleminiz varsa kullanmadan önce sağlık uzmanınıza danışın.
- Benadryl neden olabilir aşırı uyuşukluk alkol ve yatıştırıcılarla artırılır.
- Çocuklarda yetişkinlerden daha yaygın olan uyarılabilirlik meydana gelebilir.
Zyrtec ve Benadryl hakkında sıkça sorulan sorular
Zyrtec nedir?
Zyrtec, ikinci nesil bir antihistamindir. İçeriğinde setirizin bulunur. OTC marka ve jenerik formda mevcuttur.
Benadryl nedir?
Benadryl, bileşen difenhidramin içeren birinci nesil bir antihistamindir. Benadryl'i reçetesiz olarak marka veya jenerik formda satın alabilirsiniz.
Zyrtec ve Benadryl aynı mı?
Zyrtec ve Benadryl, alerji semptomlarını hafifletmeye yardımcı olan antihistaminiklerdir. Benadryl birinci nesil bir antihistamindir ve daha fazla yan etkiye neden olma eğilimindedir. Zyrtec, ikinci nesil bir antihistamindir ve daha az yan etkiye neden olur.
Rafta görebileceğiniz diğer yaygın yeni antihistaminikler arasında Claritin (loratadine), Allegra (fexofenadine) ve Xyzal (levosetirizin) bulunur.
Zyrtec veya Benadryl daha mı iyi?
Her iki ilaç da benzer şekilde etkilidir, ancak Zyrtec daha az uyuşukluğa neden olabilir. Zyrtec yine de uyuşukluğa neden olabilir. Her iki ilaç da OTC olduğu için, semptomlarınızı nasıl iyileştirdiğini görmek için birini deneyebilirsiniz. Eczacınız uygun bir ürün seçmenize yardımcı olabilir. Eczacınıza sahip olduğunuz herhangi bir tıbbi durum ve aldığınız ilaçlar hakkında bilgi verdiğinizden emin olun.
Hamileyken Zyrtec veya Benadryl kullanabilir miyim?
Hayvan çalışmalarında Zyrtec, konjenital anomalilere neden olmamıştır. Ancak, var yeterli çalışma yok kadınlarda yapıldı. Bu nedenle, Zyrtec yalnızca açıkça ihtiyaç duyulması halinde hamilelikte kullanılmalıdır. Sağlık uzmanınız bu durumda size rehberlik edebilir.
Benadryl'e gelince, aynı zamanda önerilen sadece açıkça ihtiyaç duyulduğunda hamilelikte kullanılması gerektiğini. Rehberlik için sağlık uzmanınıza danışın.
Zyrtec veya Benadryl'i alkolle kullanabilir miyim?
Hayır. Yapmalısın alkolden kaçının bu alerji ilaçlarını alırken. Kombinasyon, tehlikeli olabilen solunum depresyonu (yavaş nefes alma, yeterli oksijen almama) riskini artırabilir. Ayrıca ilave etkilere neden olabilir, ilacın yan etkilerini kötüleştirebilir ve bozulmaya neden olabilir.
Alkol içiyorsanız ve alerjinizi tedavi etmek istiyorsanız, burun spreyi daha iyi bir seçenektir. Eczacınız uygun bir burun spreyi bulmanıza yardımcı olabilir.
Hangi antihistamin en iyisidir?
En iyisi antihistamin her bireye bağlıdır. Bazıları Allegra'ya yemin ederken, diğerleri Xyzal'ı sever. Bu, ilacın sizin için ne kadar etkili olduğuna ve ne tür yan etkiler yaşadığınıza bağlı olarak gerçekten bir deneme yanılma meselesidir. Sağlık uzmanınız, denemek için bir antihistamin seçmenize yardımcı olabilir.
Zyrtec alerjik reaksiyona yardımcı olur mu?
Evet. Zyrtec alerjik reaksiyona yardımcı olabilir. Kurdeşen veya kaşıntı gibi hafif bir alerjik reaksiyon yaşıyorsanız, Zyrtec'i alabilirsiniz. Bununla birlikte, nefes almakta güçlük çekiyorsanız veya yüzünüzde veya ağzınızda şişlik varsa, acil tıbbi yardım almalısınız.
Antihistaminikler bağışıklık sistemini zayıflatır mı?
Antihistaminikler bağışıklık sistemini zayıflatmaz. Bağışıklık sistemini zayıflatan veya baskılayan ilaçlar arasında oral veya inhale steroidler, organ nakli sonrası reddi önlemek için kullanılan ilaçlar ve otoimmün durumlar için kullanılan bazı ilaçlar bulunur.