Ana >> İlaç Bilgisi >> Belirtilerinize göre en iyi soğuk ilacı bulun

Belirtilerinize göre en iyi soğuk ilacı bulun

Belirtilerinize göre en iyi soğuk ilacı bulunİlaç Bilgisi

Soğuk algınlığı, burnu ve boğazı etkileyen viral bir enfeksiyondur. Kötü haber, soğuk algınlığının üstesinden gelmenin biraz zaman almasıdır, ancak iyi haber şu ki tedavinin eczaneye hızlıca gitmesi gerekiyor. Dekonjestanlar ve öksürük kesici gibi soğuk ilaçlar, burun tıkanıklığı veya boğaz ağrısı gibi semptomları hafifletmeye yardımcı olabilir. En iyi soğuk ilaçlardan bazılarına bir göz atalım, böylece siz veya aile üyelerinizden biri üşütürse neye bakacağınızı bilirsiniz.

Soğuk ilaç türleri

Aşağıdaki soğuk ilaç listesi burun akıntısı, tıkanıklık, hapşırma, boğaz ağrısı veya öksürük gibi soğuk algınlığı semptomlarının tedavisine yardımcı olabilir. Bu ilaçların hiçbiri soğuk algınlığını iyileştiremez; sadece semptomatik rahatlama sağlarlar.



Antihistaminikler

Antihistaminikler öncelikle alerjileri tedavi eder. Alerji ve soğuk algınlığı semptomları arasında bir miktar örtüşme olduğu için antihistaminikler ayrıca soğuk algınlığından kaynaklanan hapşırma, burun akıntısı ve kaşıntılı ve sulu gözleri tedavi edebilir. Birinci nesil antihistaminikler tercih edilir ikinci nesil antihistaminikler hapşırma ve burun akıntısı gibi semptomları tedavi etmede daha iyidir. Soğuk algınlığı semptomlarının tedavisine yardımcı olabilecek reçetesiz (OTC) antihistaminikler şunları içerir:



  • Dimetan (bromfeniramin maleat)
  • Klor-Trimeton (klorfeniramin maleat)
  • Tavist (klemastin fumarat)

Astelin (azelastin) burun spreyi veya Emadine (emedastin) göz damlası gibi diğer antihistaminikler bir doktordan reçete gerektirir.

İLİŞKİLİ: Uykusuz Benadryl: Seçeneklerim nelerdir?



Öksürük kesici

Öksürüğün eşlik ettiği soğuk algınlığı için en iyi ilaçlardan biri, öksürük kesici . Öksürük baskılayıcılar, çoğu insanın öksürükleri nedeniyle uyumakta zorluk çektiği geceleri özellikle yararlıdır. Öksürük baskılayıcılar (öksürük kesici olarak da adlandırılır) öksürük dürtüsünü bastırarak çalışır. Soğuk algınlığı için en yaygın OTC öksürük kesici, Vicks Dayquil Cough veya Robafen Cough'da bulunan dekstrometorfandır.

Birkaç haftadan daha uzun süren daha şiddetli öksürükler için, doktor aşağıdaki gibi bir öksürük ilacı yazabilir. kodein veya hidrokodon-asetaminofen . Gıda ve İlaç Dairesi ( FDA ), 2 yaşından küçük çocuklar için reçetesiz satılan öksürük ilaçlarını önermemektedir ve hidrokodon veya kodein içeren reçeteli öksürük ilaçları, 18 yaşından küçük çocuklarda veya ergenlerde kullanım için endike değildir.

Beklentiler

Beklentiler mukusu inceltmeye yardımcı olur, bu da mukusu öksürmeyi ve göğüs tıkanıklığını hafifletmeyi kolaylaştırır. Aktif bileşeni olarak guaifenesin içeren birçok OTC balgam söktürücü ürün mevcuttur:



  • Robafen (guaifenesin)
  • Robitussin (guaifenesin)
  • Mucinex ER (uzatılmış salımlı guaifenesin)

Beklentiler ve öksürük önleyiciler, Robitussin DM (guaifenesin ve dekstrometorfan) gibi birçok OTC kombinasyon ürününde bir arada bulunabilir.

İLİŞKİLİ: Geceleri öksürük nasıl durdurulur

Dekonjestanlar

Bunlar ağızdan veya burun spreyi ile alınabilir. Dekonjestanlar, burundaki şişmiş zarları küçülterek daha kolay nefes almayı sağlayan ilaçlardır. Morton Tavel , MD, yazarı Yılan Yağı Canlı ve İyi . Yüksek tansiyonu olan hastalar dekonjestanları dikkatli kullanmalıdır. [Bu] en iyi doktor gözetiminde başarılır. Burun spreyi dekonjestan oksimetazolin (Afrin), yan etkisi göz önüne alındığında, idareli ve 1 ila 2 günden fazla kullanılmamalıdır. ribaund burun tıkanıklığı .



İşte en yaygın OTC dekonjestanlardan bazıları:

  • Mucinex D (psödoefedrin-guaifenesin)
  • Sudafed (psödoefedrin)
  • Afrin (oksimetazolin)

Ağrı kesiciler

Bazen soğuk algınlığı vücut ağrıları, baş ağrıları ve nadir durumlarda ateş gibi rahatsız edici semptomlara neden olabilir. Bununla birlikte, bu semptomları yaşarsanız, aslında grip olabilirsiniz. . Ağrı kesiciler, diğer soğuk algınlığı ilaçlarının yapamadığı ağrılı semptomları hafifletmeye yardımcı olabilir. İbuprofen veya naproksen gibi steroid olmayan antiinflamatuar ilaçlar (NSAID'ler) ve asetaminofen gibi diğer ağrı kesiciler, ağrı kesici olarak ve ateşin düşürülmesine yardımcı olmak için reçetesiz olarak satın alınabilir.



Bazı kombine soğuk ilaçlar zaten asetaminofen veya ibuprofen içerir, bu nedenle, soğuk algınlığı ilacı ile bir ağrı kesici almadan önce etiketi iki kez kontrol etmek her zaman iyi bir fikirdir. İbuprofen ve aspirin olmamalı bir doktor tarafından belirtilmedikçe 6 aydan küçük çocuklara verilmelidir.

İLİŞKİLİ: Çocuklar için en iyi ağrı kesici veya ateş düşürücü nedir?



Ne tür bir soğuk ilaca ihtiyacınız olduğundan emin değilseniz, her zaman en iyisi doktorunuzla konuşmaktır. Çoğu durumda, bir doktor muhtemelen reçetesiz satılan soğuk ilaçları önerecektir ve nadir durumlarda, daha güçlü reçeteli ilaçlar önerebilirler. Pek çok kişi doktorlarından antibiyotik isteyecektir, ancak soğuk algınlığı viraldir ve antibiyotiklere yanıt vermez.

Kullanılacak en iyi soğuk algınlığı ilacı nedir?

Kullanılacak en iyi soğuk algınlığı ilacı, birinin sahip olduğu semptomlara bağlı olarak değişecektir. Örneğin, soğuk algınlığı ve öksürüğü olan birinin öksürük kesici alması gerekebilirken, soğuk ve tıkalı burnu olan birinin dekonjestan alması gerekebilir. Boğaz ağrısından kurtulmak istiyorsanız burnunuz tıkalı değilken bir dekonjestan almak muhtemelen size yardımcı olmayacaktır.



En iyi soğuk algınlığı ilacını bulmak, hangi soğuk algınlığı semptomlarından en çok kurtulmayı istediğinize bağlıdır - bu semptomları tedavi eden bir ilaç bulun. Hatta bazı tedaviler çoklu semptomlarda rahatlama sağlar ve bunu etikette söyler.

Hangi soğuk ilacı seçeceğiniz konusunda hala emin değilseniz, her zaman eczacınız da dahil olmak üzere sağlık uzmanınızdan tavsiye isteyebilirsiniz. İlaç-ilaç etkileşimleri istenmeyen yan etkilere neden olabileceğinden, soğuk algınlığı ilacı almanın reçeteli ilaçlarınızı etkileyip etkilemeyeceğini doktorunuza veya eczacınıza sormanız da iyi bir fikirdir.

En iyi soğuk ilaç

İlaç türü Ne davranır SingleCare tasarrufu
Dimetan (bromfeniramin maleat) Antihistamin Hapşırıkları, burun akıntısını, kaşıntılı ve sulanan gözleri hafifletir Kupon alın
Klor-Trimeton (klorfeniramin maleat) Antihistamin Hapşırıkları, burun akıntısını, kaşıntılı ve sulanan gözleri hafifletir Kupon alın
Tavist (klemastin fumarat) Antihistamin Hapşırıkları, burun akıntısını, kaşıntılı ve sulanan gözleri hafifletir Kupon alın
Vicks Dayquil Öksürük (dekstrometorfan) Öksürük kesici Öksürük dürtüsünü azaltır Kupon alın
Robafen Öksürük (dekstrometorfan) Öksürük kesici Öksürük dürtüsünü azaltır Kupon alın
Sudafed (psödoefedrin) Dekonjestan Tıkanıklığı ve tıkalı burnu hafifletir; nefes almayı kolaylaştırır Kupon alın
Afrin (oksimetazolin) Dekonjestan Tıkanıklığı ve tıkalı burnu hafifletir; nefes almayı kolaylaştırır Kupon alın
Mucinex D (psödoefedrin-guaifenesin) Dekonjestan - balgam söktürücü Tıkanıklığı ve tıkalı burnu hafifletir; göğüs tıkanıklığını hafifletir Kupon alın
Mucinex (guaifenesin) Balgam söktürücü Göğüs tıkanıklığını hafifletir; mukus öksürmeyi kolaylaştırır Kupon alın
Robafen (guaifenesin) Balgam söktürücü Göğüs tıkanıklığını hafifletir; mukus öksürmeyi kolaylaştırır Kupon alın
Advil (ibuprofen) Ağrı kesici Vücut ağrılarını, baş ağrılarını ve ateşi tedavi eder Kupon alın
Tylenol (asetaminofen) Ağrı kesici Vücut ağrılarını, baş ağrılarını ve ateşi tedavi eder Kupon alın
Aleve (naproksen) Ağrı kesici Vücut ağrılarını, baş ağrılarını ve ateşi tedavi eder Kupon alın
Çinko Ek Soğuk algınlığının süresini azaltır Kupon alın
Ekinezya Ek Soğuk algınlığının süresini kısaltır ve soğuk algınlığının kasılmasını önleyebilir Kupon alın

Soğuk oruçtan nasıl kurtulursunuz?

Soğuk algınlığından kurtulmanın birçok yolu vardır. Ortalama soğuk sürer birkaç günden birkaç haftaya kadar herhangi bir yerde. 24 saat içinde, uygun ilaçlar ve ev ilaçları ile soğuk algınlığını yenmeyecek olsanız bile, semptomları hızlı bir şekilde giderebilir ve sadece birkaç gün içinde iyileşebilirsiniz. İşte en iyi soğuk algınlığı ilaçlarından bazıları:

  • Bol bol dinlenin: Soğuk algınlığından hastayken iyi dinlenmiş kalmak, bağışıklık sisteminizi rahatlatarak vücudunuzun daha hızlı iyileşmesine yardımcı olacaktır. Fazla mesai yapmak, meşgul olmak ve soğuk algınlığı ile egzersiz yapmak, bağışıklık sisteminize istenmeyen stres yükleyebilir.
  • Susuz kalmayın: Soğuk alırken su içmek burnunuzu ve boğazınızı nemli tutmanıza yardımcı olur, öksürüğünüzü azaltır ve tıkanıklığa neden olan mukusu gevşetir.
  • Nemlendirici kullanın: Geceleri odanızda bir nemlendirici kullanmak, burun tıkanıklığını gidermeye ve burnu ve boğazı rahatlatmaya yardımcı olacaktır. Bu özellikle geceleri öksürüğü azaltmak için faydalıdır.
  • Reçetesiz satılan ilaçları deneyin: Yukarıda listelenenler gibi reçetesiz satılan bir ilaç kullanmak, soğuk algınlığından yaşıyor olabileceğiniz belirli semptomların tedavisine yardımcı olabilir.
  • Çinko ve ekinezya takviyesi: Alma çinko Soğuk algınlığının ilk belirtilerinde belirtilerin süresinin kısaltılmasına yardımcı olabilir. Çinko sadece bağışıklık fonksiyonunu desteklemekle kalmaz, aynı zamanda antiviral etkiye de sahiptir. Ekinezya, soğuk algınlığının süresini neredeyse bir buçuk gün azaltabilir ve ayrıca soğuk algınlığı riskini de azaltabilir. yarısında . Çinko gibi, ekinezya da en iyi hastalığın ilk belirtilerinde alınır ve sağlıklı gıda mağazalarından ve bazı bakkallardan satın alınabilir.
  • Yemek için sağlıklı yiyecekler seçin: Hastayken belirli yiyecekleri yemek bağışıklık sisteminizi düşürebilir. Rafine şeker, kafein, alkol ve işlenmiş yiyecekler vücudunuzun soğuk algınlığı ile düzgün bir şekilde savaşmasını önleyebilir. C vitamini ve sebzeler açısından zengin taze meyveler daha hızlı iyileşmenize yardımcı olacaktır.

Eğer yapabilirseniz, soğuk algınlığınızı tedavi ederken evde kalmak her zaman iyi bir fikirdir. Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri ( HKM ), soğuk algınlığınız varsa, başkalarına yayılmasını önlemek için evde kalmanızı önerir. Soğuk algınlığı varsa çocukları okuldan veya kreşten uzak tutmak, başkalarının hastalanmasını önlemeye yardımcı olmak için de iyi bir fikirdir.

Soğuk algınlığı semptomları için ne zaman doktora görünmelisiniz?

Çoğu soğuk algınlığı biraz kişisel bakımla kendiliğinden geçse de, bazı soğuk algınlıkları daha şiddetli hale gelebilir ve tıbbi yardım . Soğuk algınlığınız varsa ve aşağıdaki belirtilerden herhangi birine sahipseniz, randevu almak için doktorunuzu aramayı düşünmelisiniz:

  • Nefes darlığı
  • Göğüs ağrısı
  • Nefes almada güçlük
  • Hırıltı
  • Yüksek ateş
  • Beş günden uzun süren ateş
  • Şiddetli sinüs ağrısı

Bu belirtiler daha ciddi bir tıbbi durumun belirtileri olabilir. Zatürre veya astım . Sağlık uzmanınız, belirtilerinize neyin neden olabileceğini belirlemek için bir fizik muayene yapacak ve tıbbi geçmişinizi soracaktır. Muayenenizden sonra sizin için en iyi tedavi seçeneğini belirleyebilecektir.